Hitler i Stalin gotują się do starcia
Od 1940 roku w stosunkach niemiecko-sowieckich współpraca miesza się z nieufnością. Obie strony wspólnie cieszą się z podboju Polski. Przez mosty na Bugu toczą się pociągi z sowieckim zbożem i niemieckimi artykułami przemysłowymi.
NKWD i gestapo organizują wspólne konferencje, gdzie obmyśla się politykę niszczenia polskiego ruchu oporu. Ale Związek Sowiecki zaczyna też budzić w Trzeciej Rzeszy zaniepokojenie.
Gdy Hitler zajęty jest podbojem Francji, ZSRR anektuje kraje nadbałtyckie, a w czerwcu 1940 roku Stalin zabiera Rumunii Mołdawię. Najbliższe otoczenie Hitlera dochodzi do wniosku, że Stalin chce za dużo, a przez rozbudowę potencjału militarnego będzie wywierał na Niemcy dyplomatyczne naciski. Hitler decyduje się rozwiązać ten problem radykalnie, a przy okazji zrealizować swe wielkie pragnienia – zniszczyć centrum światowego komunizmu i uzyskać „przestrzeń życiową” dla Niemców.
Od 1941 roku coraz więcej dywizji niemieckich kierowanych jest na ziemie polskie, do Prus Wschodnich i na Węgry.
Przez znakomicie rozbudowaną siatkę wywiadowczą, tzw. Czerwoną Orkiestrę, z całej Europy i Japonii zaczynają dochodzić na Kreml sygnały o planowanej niemieckiej inwazji. Podobne informacje płyną kanałami dyplomatycznymi, głównie z Wielkiej Brytanii. Stalin nie podejmuje jednak żadnych kroków. Dywizje stacjonujące przy granicy z Niemcami mają zakaz prowokowania sojusznika w jakikolwiek sposób. Stalin chce utrzymać pozory przyjaźni do momentu, gdy rozbudowywany od lat potencjał militarny pozwoli na wykonanie potężnego uderzenia w imię wyzwolenia „mas pracujących Europy” i uwolnienia ich od faszyzmu. Niemiecki atak na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta