Sprzedaż spadkowego domu z podatkiem
To, czy pieniędzmi ze sprzedaży uzyskanego w spadku mieszkania, domu, innej nieruchomości musimy dzielić się z fiskusem, zależy od daty ich uzyskania
Od tego zależy też, ile fiskusowi oddamy i czy możemy skorzystać – i na jakich zasadach – ze zwolnienia z podatku od sprzedaży.
Zaznaczyć trzeba, że podatek ten nie wchodzi nigdy w rachubę (bez względu na to, w jaki sposób staliśmy się właścicielami lub współwłaścicielami), jeśli wstrzymamy się ze sprzedażą przez pięć lat. Termin ten liczy się od końca roku, w którym nabyliśmy dom, mieszkanie będące własnością hipoteczną, plac, własnościowe mieszkanie spółdzielcze lub spółdzielczy lokal użytkowy itp. Jeśli uzyskaliśmy je w spadku, termin ten liczy się od końca roku, w którym zmarł spadkodawca.
Takie same reguły, gdy chodzi o ewentualne obciążenie podatkiem od sprzedaży, dotyczą nieruchomości i praw spółdzielczych uzyskanych w drodze darowizny.
Z pełnym zwolnieniem
Co ważne, nie zapłacą podatku od sprzedaży osoby, które nabyły spadek czy darowiznę przed 1 stycznia 2007 r. Przy spadku decyduje data śmierci spadkodawcy (a nie załatwienia formalności spadkowych), a przy darowiźnie – data notarialnej umowy darowizny. Nie było wtedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta