Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wspomnienia bezeta

20 czerwca 2009 | Rzecz o książkach | tzz

Tadeusz Chwalibóg, opowiadając swoje dzieje, przedstawił historię polskiego ziemiaństwa, które przestało istnieć w roku 1945. Bezeci – jak określano byłych ziemian – żyli w PRL pod groźbą aresztowania, wyrzucenia z pracy.

Otrzymywali najniższe zarobki, podlegali stałej inwigilacji, a zbiorowa odpowiedzialność za to, że coś kiedyś posiadali, nierzadko przenosiła się na ich progeniturę.

Autor pochodził z Podlasia. I wojnę postrzegał z perspektywy nastolatka: „Nasz pachciarz Gurfinkiel, źródło wszystkich wiadomości, kiedy pytano go: »Co tam na froncie?«, odpowiadał niezmiennie: »Nu, co ma być, nasi biją«, a na pytanie: »Kto to są nasi«, wyjaśniał: »Ci, co biją«”.

Ze studiów na SGGW zapamiętał zwłaszcza egzamin u prof. Rostafińskiego. Kiedyś poprosił go wraz z trójka kolegów i zapytał, jakie mleko uważają za szczególnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 8349

Spis treści
Zamów abonament