Nie zwalniaj załogi, pożycz ją innej firmie
Pracodawca, który ma coraz mniej zamówień lub chwilowo utracił płynność i nie prowadzi sprawnie firmy, może czasowo przekazać personel innemu przedsiębiorcy
Dzięki temu zmniejszy koszty działalności, a jednocześnie nie będzie musiał wypowiadać umów załodze.
Wypożyczenie pracownika, nazywane także leasingiem pracowniczym, jest zgodne z art. 1741 kodeksu pracy. Na jego podstawie można udzielić podwładnemu bezpłatnego urlopu w celu wykonywania pracy gdzie indziej przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Przepis ten wskazuje jednak, że jest to możliwe wyłącznie za zgodą podwładnego. Ta musi być wyrażona na piśmie.
Pracodawca, który chce wypożyczyć pracownika, powinien zawrzeć z nim porozumienie dotyczące przejścia oraz uzyskać jego zgodę na nie.
Nadal zatrudniony
Na czas wykonywania pracy dla innego przedsiębiorcy macierzysty pracownik musi otrzymać urlop bezpłatny. Oznacza to, że pozostaje wówczas w dwóch stosunkach pracy: z pracodawcą macierzystym oraz z nowym. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 14 lutego 2002 r.
(V CKN 748/00). Zgodnie z nim stosunek pracy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta