Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jestem obywatelem Wielkiego Księstwa

20 czerwca 2009 | Plus Minus | Katarzyna Jaruzelska-Kastory
Zamek w Nieświeżu z wykonanym w prawosławnym stylu zwieńczeniem wieży
źródło: archiwum rodziny Radziwiłów
Zamek w Nieświeżu z wykonanym w prawosławnym stylu zwieńczeniem wieży
Elżbieta z Radziwiłłów Tomaszewska w Muzeum Narodowym w Mińsku przed portretem swojego ojca – Albrechta Radziwiłła, przedostatniego ordynata nieświeskiego
źródło: archiwum rodziny Radziwiłów
Elżbieta z Radziwiłłów Tomaszewska w Muzeum Narodowym w Mińsku przed portretem swojego ojca – Albrechta Radziwiłła, przedostatniego ordynata nieświeskiego
Od lewej: ksiądz Piotr Szarko, proboszcz fary nieświeskiej  i Radziwiłłowie: Antoni (syn Mikołaja), Maciej, Xawery Tomaszewski (wnuk Elżbiety Radziwiłł Tomaszewskiej), Maria Anna (żona Macieja), Aleksander Tomaszewski  (wnuk Elżbiety Radziwiłł Tomaszewskiej), Elżbieta Radziwiłł Tomaszewska, primo voto Czartoryska, Mikołaj,  Dominik z żoną Elżbietą, Albrecht Czartoryski  (syn Elżbiety Radziwiłł Tomaszewskiej)
autor zdjęcia: Julia Daraszkiewicz
źródło: Fotorzepa
Od lewej: ksiądz Piotr Szarko, proboszcz fary nieświeskiej i Radziwiłłowie: Antoni (syn Mikołaja), Maciej, Xawery Tomaszewski (wnuk Elżbiety Radziwiłł Tomaszewskiej), Maria Anna (żona Macieja), Aleksander Tomaszewski (wnuk Elżbiety Radziwiłł Tomaszewskiej), Elżbieta Radziwiłł Tomaszewska, primo voto Czartoryska, Mikołaj, Dominik z żoną Elżbietą, Albrecht Czartoryski (syn Elżbiety Radziwiłł Tomaszewskiej)

Jakaś pani, która ustaliła, że nie jestem pensjonariuszem Sanatorii Nieswiż, przegnała mnie szczotką - wspomina Maciej Radziwiłł

Rz: Kilka tygodni temu był pan wraz z innymi członkami rodziny Radziwiłłów na Białorusi, w Nieświeżu. Z jakim przyjęciem się spotkaliście?

Wizytę przygotowała ambasada polska. Byliśmy bardzo uroczyście witani przez przedstawicieli różnych instytucji kulturalnych Białorusi, władz samorządowych, w muzeach, w archiwach, bibliotece narodowej. W Nieświeżu witano nas trochę jako przybyszów z innej epoki. Na czele naszej rodzinnej wyprawy stała Elżbieta z Radziwiłłów Tomaszewska, ostatnia żyjąca osoba z rodziny Radziwiłłów, która mieszkała w zamku w Nieświeżu, córka przedostatniego ordynata Albrechta Radziwiłła. Białorusini mają wielki szacunek dla Radziwiłłów. Niektórzy uważają nas nawet za Białorusinów. Jeden z polityków białoruskich zapytał mnie kiedyś: czy jest pan Białorusinem? Powiedziałem mu, że jestem obywatelem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Oczywiście tego państwa nie znajdziemy na współczesnej mapie, ale wspomnienie po nim łączy i fascynuje wielu ludzi mieszkających dziś na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Radziwiłłowie mieli posiadłości we wszystkich częściach Wielkiego Księstwa, pozostawili trwały ślad na tych ziemiach. Dla wielu ludzi nasza rodzina uosabia mit Wielkiego Księstwa.

Kiedy po 1939 roku pierwszy raz ktoś z Radzwiłłów pojechał do Nieświeża?

W 1989 roku, jeszcze za czasów sowieckich, na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8349

Spis treści
Zamów abonament