Wielkie, gliniane żołnierzyki
Słynna chińska armia z terakoty sprzed 2200 lat znów wychodzi spod ziemi. Wojsko było liczniejsze, niż dotychczas przypuszczano
Wykopaliska prowadzone są koło miasta Xi-an, starożytnej stolicy Chin (dziś w prowincji Szensi), w środkowej części kraju. Badania na tym stanowisku zostały wznowione kilka dni temu, po 25 latach przerwy.
Struktura naturalna
Terakotową armię odkryto w 1974 roku. Do dziś nie wiadomo, ilu liczy żołnierzy. Na podstawie wcześniejszych wykopalisk (wydobyto około 1000 figur, które są eksponowane w miejscowym muzeum) specjaliści szacowali, że cesarza strzegło ponad 8 tysięcy piechurów, 130 rydwanów zaprzężonych w 500 koni i 150 jeźdźców.
Figury są w zasadzie naturalnej wielkości, żołnierze mierzą od 180 do 190 cm wzrostu. Reprezentują różne formacje – piechotę, kopijników, kawalerzystów, łuczników, woźniców. W sposób widoczny wyróżniają się oficerowie. Nie ma również dwóch...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta