Podziemne gospodarstwo
Przed willą znanego wielkopolskiego działacza politycznego i gospodarczego Cyryla Ratajskiego w Puszczykowie zatrzymuje się auto z zarządu miejskiego w Poznaniu.
Dzień wcześniej, 4 września 1939 r., z miasta ewakuował się jego prezydent, wszystkie władze państwowe, a nawet straż pożarna. Radni chcą, by w tych trudnych dniach ster rządów w Poznaniu znów objął jego wieloletni gospodarz.
Po latach Cyryl Ratajski ponownie zasiada w swym prezydenckim gabinecie w renesansowym gmachu ratusza. Gorzki to powrót – choć w 1934 wybrano go na kolejną kadencję, władze państwowe mianowały na jego miejsce prezydenta komisarycznego. Ratajski na nowo organizuje życie miasta, do którego wkrada się już wojenny chaos. Policję zastępuje Straż Obywatelska, sprawnie działają wszystkie urzędy i służby komunalne. Po dziesięciu dniach Niemcy przejmują klucze miasta, a prezydenta, na jego prośbę, umieszczają na pierwszym miejscu listy zakładników w Wielkopolsce.
Pierwsza wojenna zima jest mroźna. Ratajski, miłośnik astronomii, przez lunetę śledzi nocami w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta