Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska firma może walczyć o swoje interesy przed europejskim sądem

07 lipca 2009 | Dobra firma | Paweł Wrześniewski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Umiejętność poruszania się w unijnym wymiarze sprawiedliwości może bardzo się przydać przedsiębiorcy, który nawiązuje biznesowe kontakty za granicą

Nasze firmy coraz odważniej wkraczają na europejski rynek, przybywa więc i sporów z zagranicznymi przedsiębiorcami. Wiele z nich może znaleźć finał w sądzie, także niekoniecznie w Polsce (pisaliśmy o tym 3 lipca, „Jak polska firma wygrała z Pierre’m Cardinem”).

Coraz większe znaczenie będą miały unijne instrumenty prawne. Na podstawie wspólnotowych przepisów można już uzyskać nakaz zapłaty obowiązujący w innych krajach Unii. Nasi przedsiębiorcy muszą też się liczyć z tym, że pewnego dnia zapuka do ich drzwi komornik z europejskim tytułem egzekucyjnych dotyczącym roszczenia bezspornego.

Co te pojęcia znaczą? Jak dochodzi do wydania wspomnianych dokumentów? Co dają i jakie niebezpieczeństwa ze sobą niosą? Jak się zachować, kiedy na taki instrument trafimy? I czy w tego typu sprawach zawsze właściwe będzie prawo polskie?

Unijnych przepisów tym sprawom poświęconych jest coraz więcej. To powoduje, że niełatwo się zorientować w obowiązujących regulacjach. Przedsiębiorca musi nie tylko poznać unijne rozporządzenia, lecz także orientować się w różnicach między systemami prawnymi poszczególnych państw członkowskich.

Co więcej, zdarza się i tak, że niektóre z tych krajów poczyniły zastrzeżenia, z których wynika, iż pewne elementy wspólnotowego systemu wymiaru sprawiedliwości ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8363

Spis treści
Zamów abonament