Polska firma może walczyć o swoje interesy przed europejskim sądem
Umiejętność poruszania się w unijnym wymiarze sprawiedliwości może bardzo się przydać przedsiębiorcy, który nawiązuje biznesowe kontakty za granicą
Nasze firmy coraz odważniej wkraczają na europejski rynek, przybywa więc i sporów z zagranicznymi przedsiębiorcami. Wiele z nich może znaleźć finał w sądzie, także niekoniecznie w Polsce (pisaliśmy o tym 3 lipca, „Jak polska firma wygrała z Pierre’m Cardinem”).
Coraz większe znaczenie będą miały unijne instrumenty prawne. Na podstawie wspólnotowych przepisów można już uzyskać nakaz zapłaty obowiązujący w innych krajach Unii. Nasi przedsiębiorcy muszą też się liczyć z tym, że pewnego dnia zapuka do ich drzwi komornik z europejskim tytułem egzekucyjnych dotyczącym roszczenia bezspornego.
Co te pojęcia znaczą? Jak dochodzi do wydania wspomnianych dokumentów? Co dają i jakie niebezpieczeństwa ze sobą niosą? Jak się zachować, kiedy na taki instrument trafimy? I czy w tego typu sprawach zawsze właściwe będzie prawo polskie?
Unijnych przepisów tym sprawom poświęconych jest coraz więcej. To powoduje, że niełatwo się zorientować w obowiązujących regulacjach. Przedsiębiorca musi nie tylko poznać unijne rozporządzenia, lecz także orientować się w różnicach między systemami prawnymi poszczególnych państw członkowskich.
Co więcej, zdarza się i tak, że niektóre z tych krajów poczyniły zastrzeżenia, z których wynika, iż pewne elementy wspólnotowego systemu wymiaru sprawiedliwości ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta