Zmiany w TVP: Kiedy wygasa mandat członków rady nadzorczej
Kodeks spółek handlowych nie łączy wygaśnięcia mandatu z żadną decyzją walnego zgromadzenia – piszą prawnicy z kancelarii Salans
Dyskusja na temat skuteczności zmian we władzach Telewizji Polskiej, w tym ważności decyzji podejmowanych przez radę nadzorczą w ostatni piątek po nagłym zamknięciu w tym samym dniu przez ministra Skarbu Państwa obrad walnego zgromadzenia spółki, wymaga odpowiedzi na pytanie, kiedy dokładnie wygasa mandat członków rady nadzorczej: czy w chwili odbycia walnego zgromadzenia spółki czy też z końcem dnia, w którym zgromadzenie się odbyło?
Ogólne zasady
Mandat członka rady nadzorczej to uprawnienie do sprawowania tej funkcji. W spółce akcyjnej kodeks spółek handlowych przewiduje wygaśniecie mandatu członka rady nadzorczej wskutek różnych zdarzeń, w tym czynności prawnych (np. akt odwołania członka przez akcjonariusza, powzięcie uchwały przez walne zgromadzenie akcjonariuszy), a także takich, jak śmierć członka rady, odbycie walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółki za ostatni rok kadencji członka rady.
Moment, w którym następuje wygaśnięcie mandatu członka rady nadzorczej, prawo określa w sposób zróżnicowany, w zależności od rodzaju zdarzenia. Jeżeli jest nim czynność prawna, to wygaśnięcie mandatu członka następuje natychmiastowo z chwilą dokonania tej czynności lub z inną chwilą oznaczoną w treści czynności prawnej odwołania, powołania nowego członka lub rezygnacji. Jeśli prawo przewiduje, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta