Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Znacznie ważniejsze od ceny sprzętu są koszty eksploatacji

07 lipca 2009 | Dobra firma

Koszty związane z drukowaniem, kopiowaniem, faksowaniem i skanowaniem stanowią 1 – 3 proc. obrotów każdego przedsiębiorstwa. Optymalizacja tych systemów może przynieść oszczędności sięgające 30 proc. wydatków na utrzymanie infrastruktury biurowej

Barbara Mejssner

Tak wynika z ocen firmy analitycznej Gartner. Chociaż coraz więcej informacji krąży w postaci cyfrowej, przybywa również dokumentów drukowanych. Według danych tej samej firmy w Polsce przeciętny pracownik biurowy zużywa średnio 50 kg papieru rocznie (w USA 120 kg). Koszt utrzymania systemów drukowania w przeliczeniu na pracownika wynosi 80 dolarów (w USA jest to 250 dolarów). Badania IDC pokazują, że na materiały eksploatacyjne, utrzymanie systemów do drukowania, sprzęt, firmy zatrudniające więcej niż 1000 pracowników wydają nawet 266 euro rocznie (ok. 1200 zł) na zatrudnionego.

Nic dziwnego, że optymalizacja wydruków i zmniejszenie kosztów związanych z drukowaniem to jedno z najważniejszych zadań w firmie każdej wielkości. Poza tym brak kontroli nad drukiem oznacza nie tylko marnowanie materiałów eksploatacyjnych i zużywanie energii, ale też problem z zapewnieniem bezpieczeństwa danych.

Do analizy stosowanych na co dzień procedur dotyczących druku powinny się przyłożyć zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa. Zdaniem analityków IDC w firmach tych około 30 proc. miesięcznych wydatków na utrzymanie biura przypada na koszty eksploatacji drukarek. Jest to zdecydowanie za dużo.

Jak wynika z raportu Samsung Electronics, 83 proc. użytkowników uważa, że kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8363

Spis treści
Zamów abonament