Zapłacisz chałupnikowi odszkodowanie, jeśli źle rozwiążesz z nim angaż
Wprawdzie praca chałupnicza nie jest wykonywana na podstawie typowej umowy o pracę, ale także takiemu zatrudnionemu pracodawca musi przyznać wiele przywilejów
Oficjalnie to praca nakładcza. Oznacza ona pracę w domu, w dogodnym dla zatrudnionego czasie, w którym może wykonywać powierzone mu zadania, np. przy pomocy domowników. Taki pracownik nie jest także bezpośrednio nadzorowany przez nakładcę (czyli osobę zlecającą wykonanie danego zadania).
Chałupnik z powierzonego mu materiału wykonuje przedmioty lub części, może też wykonywać pewne usługi na polecenie i rachunek nakładcy. Praca chałupnicza bowiem, wbrew powszechnemu przekonaniu, to nie tylko składanie długopisów. Na jej podstawie można także wykonywać niemal wszystkie prace, które mogą być przedmiotem umowy o dzieło, np. tworzyć bazy komputerowe, przeprowadzać tłumaczenia językowe, analizy ekonomiczne itp.
Konieczna umowa
Należy pamiętać, aby umowę o pracę nakładczą zawrzeć na piśmie. Nie ma ustalonego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta