Skąd się bierze strach
Naukowcy zlokalizowali miejsce w mózgu, w którym rodzi się jedno z najbardziej pierwotnych uczuć
Ponad 100 lat po odkryciach Iwana Pawłowa naukowcom udało się wreszcie wskazać neurony w mózgu odpowiedzialne za bezpośrednie reakcje na bodźce i uczenie się na podstawie własnych doświadczeń. Według amerykańskich uczonych, którzy eksperymentowali na szczurach, wiedza ta przyda się w leczeniu ludzkich fobii oraz stresów pourazowych.
Neurologom z University of Washington udało się zbadać, które dokładnie neurony w mózgach szczurów stają się aktywne, gdy zwierzęta poddawane są silnym stresującym przeżyciom. „Zapalanie się” kolejnych ścieżek neuronów doprowadziło naukowców do miejsca, w którym powstaje uczucie strachu.
Dokładne wyniki analiz specjalistów publikuje najnowsze wydanie „Public Library of Science One”. Badania prowadził zespół prof. Ilene Bernstein.
Dotychczas specjaliści uważali, że kluczową rolę w powstawaniu strachu odgrywają ciało migdałowate oraz hipokamp. W ciele migdałowatym przetwarzane są m.in. informacje o emocjach. Jednym z objawów zaburzeń w regionie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta