Działalność można przenieść za granicę i zaoszczędzić na podatkach
Prowadzenie działalności gospodarczej np. w formie zakładu utworzonego za granicą może prowadzić do obniżenia obciążeń podatkowych
Przy podejmowaniu działalności za granicą należy zwrócić uwagę w szczególności na to:
- jakie obciążenia podatkowe przewiduje ustawodawstwo podatkowe państwa, w którym prowadzona będzie inwestycja,
- czy Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z tym państwem, a jeśli tak, jakie są jej postanowienia, jeśli chodzi o prawo do opodatkowania dochodów.
Bez podatku w Polsce
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, zawierają postanowienia, że dochody wypracowane przez działający na terytorium innego państwa zakład i dające się przypisać temu zakładowi są co do zasady zwolnione (ewentualnie z zastrzeżeniem progresji) z opodatkowania w Polsce. Zwykle taki zapis jest zawarty w art. 7 w związku z art. 23 lub 24 odpowiedniej umowy.
Podstawowe zalecenie optymalizacyjne brzmi: jeżeli obciążenia podatkowe dochodów z działalności gospodarczej za granicą są niższe niż w Polsce, to działalność prowadzona za pomocą zagranicznego zakładu położonego w państwie, z którym Polska zawarła umowę, przynosi korzyści podatkowe. Korzyści będą tym większe, im wyższe zyski przedsiębiorca będzie w stanie przypisać zagranicznemu zakładowi.
PrzykładAlfa spółka z o.o., prowadząca działalność produkcyjną w zakresie części elektronicznych, postanowiła
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta