Łatwiej mnożyć zyski niż ograniczać straty
Fundusze notują ostatnio dobre wyniki. Ale im dłuższy okres, tym jest gorzej. Najszybciej straty odrabiają te, które mają w portfelach dużo akcji. Natomiast na niektórych pieniężnych, teoretycznie bardzo bezpiecznych, można było nieźle stracić
Stopy zwrotu funduszy, osiągnięte w okresie trzymiesięcznym, półrocznym, rocznym i trzyletnim, porównaliśmy do wzorców zwanych benchmarkami (ich konstrukcję podajemy w ramce na >D3). Po raz kolejny potwierdziła się zasada, że dużo łatwiej powiększać zyski niż ograniczać straty.
W krótkim terminie (trzy i sześć miesięcy), kiedy na giełdzie mieliśmy wzrosty indeksów, fundusze z łatwością pokonały benchmarki. Gdy jednak z inwestycjami zahaczamy o czas bessy (rok, trzy lata), wyniki są dużo gorsze od wzorca.
W najkrótszym trzymiesięcznym okresie średnia stopa zwrotu z funduszy akcji była prawie o 3,6 pkt proc. wyższa niż benchmark. Korzystnie wypadły też inwestycje półroczne. Tu fundusze zarobiły przeciętnie 12,5 proc., o 2,7 pkt proc. więcej od wzorca. W obu przypadkach odsetek funduszy lepszych od benchmarku był wysoki. Dla inwestycji trzymiesięcznych wyniósł 73 proc., dla półrocznych64 proc.
Gdy spojrzymy na dłuższy czas inwestycji, sytuacja nie wygląda już tak dobrze. W okresie roku i trzech lat benchmark udało się pokonać tylko około jednej trzeciej działających funduszy.
Kto w czołówce
Uwzględniając wszystkie cztery okresy, na wysoką ocenę zasługuje Allianz Akcji. W każdym przypadku osiągnął wyniki dużo lepsze niż wzorzec. Nieźle zaprezentowały się też fundusze: Novo Akcji i Fortis Akcji. Wśród tych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta