Polacy chcą karać posłów rajdowców
93 proc. ankietowanych uważa, że parlamentarzyści powinni odpowiadać za wykroczenia drogowe tak jak zwykli obywatele
Czy posłów i senatorów zatrzymanych za wykroczenia drogowe, jazdę pod wpływem alkoholu lub przekroczenie prędkości powinien chronić immunitet – zapytali Polaków ankieterzy GfK Polonia na zlecenie „Rz”. Badani byli niemal jednomyślni: 93 proc. powiedziało, że w takich wypadkach posłowie powinni odpowiadać przed prawem. Tylko 6 proc. jest odmiennego zdania.
Praktyka jest inna. Parlamentarzysta zatrzymany przez policję zazwyczaj zasłania się immunitetem. W takich wypadkach funkcjonariusz nie może nawet wypisać mu mandatu. Tę sytuację chce zmienić marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
Zaproponował korektę ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, tak by parlamentarzyści sami mogli zdecydować, czy mandat przyjąć czy nie, bez konieczności uchylania im immunitetu.
– W wielu przypadkach bowiem posłowie nawet jeśli chcieliby zapłacić mandat, to nie mogą – mówił Komorowski, prezentując swoją inicjatywę kilka dni temu.
Setka na rezurekcję
Na zmianach zyskałoby nie tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta