Kupujesz mieszkanie z parkingiem, płacisz za całość 7 proc. VAT
Deweloper, który sprzedaje miejsce postojowe razem z lokalem mieszkalnym, może je opodatkować obniżoną stawką
Konsekwentnie potwierdzają to sądy. Jednak fiskus nie zmienia zdania i wymaga, aby sprzedawca naliczał 22 proc. VAT.
Urzędy swoje
Spójrzmy na interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 17 czerwca 2009 r. (IPPP1-443-408/09-3/JB). O rozliczenie inwestycji pytała spółdzielnia, która chce wybudować budynek mieszkalny wraz z podziemnym garażem wielostanowiskowym. Są w nim miejsca postojowe. Garaż będzie stanowił nieruchomość wspólną. W umowach z nabywcami określony będzie udział danego miejsca w nieruchomości wspólnej.
Jaką stawkę VAT trzeba zastosować przy sprzedaży? Dla mieszkania 7 proc., a dla miejsca postojowego 22 proc. – czytamy w odpowiedzi fiskusa. Garaż w budynku mieszkalnym składający się z miejsc postojowych nie należy do pomieszczeń pomocniczych, służących zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Nie jest też lokalem mieszkalnym, ale użytkowym. Miejsce postojowe jest jego częścią. Jak stwierdziła izba skarbowa, intencją ustawodawcy nie było objęcie obniżoną stawką lokali użytkowych sprzedawanych razem z mieszkalnymi.
Preferencyjną stawką są objęte wyłącznie obiekty budownictwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta