Czy pseudokibicom przysługują prawa człowieka
Do postawienia tytułowego, bynajmniej nie teoretycznego, pytania skłania skala i rozmiary dyskusji, która rozgorzała, gdy rzecznik praw obywatelskich zainteresował się sprawą publikacji na stronie internetowej policji wizerunków poszukiwanych 24 kibiców, którzy brali udział w lutowych derbach Śląska.
Przedmiotem sporu stało się nie tylko to, czy policja miała prawo takie zdjęcia opublikować, ale i to czy rzecznik miał prawo się tą sprawą zająć. Przypomnijmy, że postanowił on zbadać u źródła, tzn. prosząc o podanie przesłanek podjętej decyzji prokuraturę, bezpośrednio po sygnale otrzymanym od dziennikarza portalu Wiadomosci24. pl. Jest to standardowe postępowanie, gdyż sygnalizowane potencjalne tylko naruszenie praw i wolności powinno być zweryfikowane. Gdyby wierzyć każdej informacji serwowanej przez media, instytucja ochrony praw jednostki nie byłaby potrzebna, wina lub niewinność czy też legalność działania władz państwowych byłaby ustalana nie w przewidzianej przez prawo procedurze kontrolnej, lecz na podstawie na nowo przetworzonej antycznej zasady „Roma locuta, causa finita”. Tym razem w formule:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta