Jak liczyć zasiłek chorobowy po powrocie pracownika z krótkiego urlopu wychowawczego
Zasada jest jedna: przyjmujemy miesiące, w których zatrudniony pracował więcej niż połowę obowiązującego go czasu, a pomijamy te, w których krócej
Pracownik przebywał na wychowawczym tylko dwa miesiące. Czy w takim wypadku do podstawy zasiłku chorobowego bierze się kwoty z umowy o pracę, czy może średnią z ostatnich 12 miesięcy, ale dzieli się na dziewięć? Jak obliczyć tę podstawę po powrocie pracownika z macierzyńskiego?
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (także wynagrodzenia za czas choroby oraz pozostałych zasiłków) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, albo w niektórych przypadkach z krótszego okresu. To zasada określona w art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.), dalej ustawa zasiłkowa. Jednym z tych przypadków jest po prostu krótsze zatrudnienie pracownika u pracodawcy, u którego przysługuje zasiłek (art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Ale nie tylko.
W razie usprawiedliwionej nieobecności
Do podstawy wymiaru zasiłków przyjmuje się wynagrodzenie z okresu krótszego niż 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, także w przypadku gdy z tego okresu należy wyłączyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta