Podatki a działalność socjalna: kontrowersje wokół zwolnienia
Znowelizowana ostatnio ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie powinna wejść w życie – twierdzą doradca podatkowy, wiceprezes Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy oraz starszy konsultant podatkowy w tym instytucie
Państwo realizuje funkcję socjalną również poprzez ustawodawstwo podatkowe, które – dzięki zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych niektórych świadczeń o charakterze socjalnym – świadomie nadaje przychodom taki uprzywilejowany charakter.
Ustawa o PIT przewiduje szereg zwolnień przedmiotowych odnoszących się do zapomóg i świadczeń wypłacanych m.in. z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych czy funduszów związków zawodowych, takich jak np. jednorazowe zasiłki z tytułu urodzenia dziecka czy zapomogi otrzymane w wypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych itp. Zwolnienia te są ukierunkowane celowo i dotyczą konkretnego rodzaju wydatków, często są uwarunkowane źródłem ich finansowania i co do zasady do określonej wysokości.
Co jest bezsporne
Uchwalone ostatnio zmiany w PIT – ustawa czeka na podpis prezydenta RP – zmuszają do refleksji, jak powinien być ukształtowany zakres i charakter zwolnień z podatku dochodowego w wypadku świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i innych źródeł finansowania o charakterze socjalnym, który nie jest funduszem o charakterze publicznym.
Bezsporne jest, że w pierwszej kolejności zakres ten powinien być spójny z ustawowo określonymi celami i funkcją zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, którymi są finansowanie działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta