Nieusprawiedliwiona absencja pozwala na dyscyplinarkę
Możesz rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w trzecim dniu nieobecności pracownika. Bo w drugim dniu może jeszcze poinformować o przyczynie absencji
Nie ulega wątpliwości, że niestawiennictwo w pracy stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i może być podstawą tzw. dyscyplinarki.
przykładW poniedziałek Kowalski nie stawił się w pracy. Nie ma wiadomości o przyczynie absencji, szef podejmuje bezskuteczne próby kontaktu z nim. We wtorek Kowalskiego w dalszym ciągu nie ma w firmie. Nadal nieznana jest przyczyna jego nieobecności.
Minimum czekania
Czy w tej sytuacji szef może sporządzić i wysłać oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie art. 52 kodeksu pracy? A może powinien wstrzymać się do czasu wyjaśnienia sprawy? Być może Kowalski potrafi wytłumaczyć swoją nieobecność.
Art. 52 § 2 k.p. określa jedynie końcową datę terminu, kiedy wolno rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Nie jest to dopuszczalne po upływie miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości uzasadniającej rozwiązanie umowy. Zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta