Niższe wynagrodzenie za czas spędzony w sądzie
Inspekcja pracy nie ma wątpliwości. Utracone zarobki za dzień, w którym pracownik był świadkiem, liczymy według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu urlopowego
To esencja odpowiedzi udzielonej przez Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy na pytanie zadane przez DOBRĄ FIRMĘ. Zapytaliśmy, w jaki sposób obliczać „utracone wynagrodzenie”, którego wysokość pracodawca wpisuje w zaświadczeniu dla sądu wzywającego pracownika na świadka lub w charakterze strony, zgodnie z § 6 i 16 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.). Żaden z przepisów nie określa bowiem metody obliczania.
Jakie obowiązki
Przepisy zobowiązują pracodawcę do zwolnienia od pracy podwładnego, który musi się stawić w sądzie, organie administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, prokuratorze, policji albo organie prowadzącym postępowanie w sprawach o wykroczenia. Nie każą mu płacić za czas tego zwolnienia (chyba że przepisy wewnątrzfirmowe przewidują wypłatę wynagrodzenia w takich okolicznościach), ale nakładają obowiązek wystawienia zaświadczenia o utraconych zarobkach, by zatrudniony mógł uzyskać rekompensatę pieniężną od organu, który go wezwał.
Jak postępować
Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta