Jak zatrudnienie za granicą liczy się w krajowym stażu
Uznanie stażu za granicą wpływa na uprawnienia pracownicze, przy których uwzględnia się okresy zatrudnienia u wszystkich dotychczasowych pracodawców
Na pełny etat irlandzka firma legalnie zatrudniała pracownika nieprzerwanie od końca 2005 r. do początku 2008 r. Jak ten okres potraktować do jego stażu pracy, urlopu wypoczynkowego, skoro nie płacił składek na Fundusz Pracy?
Przy uwzględnianiu zagranicznej pracy w polskim stażu nie ma teraz znaczenia ani obywatelstwo pracownika, ani kraj, w którym ją wykonywał, ani to, czy podwładny potwierdzi opłacanie składek na Fundusz Pracy. Wynika tak ze znowelizowanego art. 86 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm., dalej ustawa). Zmiana obowiązuje od 1 lutego br. Przy zagranicznym zajęciu liczy się tylko umowa o pracę. Tę można udowodnić nawet przelewami wynagrodzenia na konto bankowe pracownika, a także korespondencją e-mailową między nim a pracodawcą.
Uznanie stażu za granicą wpływa na uprawnienia pracownicze, przy których uwzględnia się okresy zatrudnienia u wszystkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta