Za spóźniony zwrot należą się odsetki
Każda osoba, której urząd skarbowy nie zwrócił nadpłaty podatku dochodowego w ciągu trzech miesięcy od złożenia PIT, powinna dostać pieniądze z oprocentowaniem
W praktyce jednak, jak twierdzą eksperci prawa podatkowego, urzędy skarbowe rzadko od razu wypłacają przewidziane przez prawo oprocentowanie. Z reguły podatnik sam musi się o nie upomnieć. Prawnicy zachęcają do korzystania z tej możliwości, zwłaszcza że nie wymaga to ani pisania skomplikowanego wniosku, ani też liczenia żądanej kwoty odsetek.
Jakie oprocentowanie
Zgodnie z art. 78 ustawy – Ordynacja podatkowa nadpłata podlega oprocentowaniu w wysokości równej odsetkom za zwłokę pobieranym od zaległości podatkowych, z wyjątkiem nadpłat, które nie przekraczają wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (§ 2). Obecnie odsetki te wynoszą 10 proc. w skali roku. Ci, którzy spodziewają się, że będzie to dobra lokata kapitału, powinni jednak pamiętać, że o tym, ile pieniędzy wypłaci nam fiskus, decyduje nie tylko okres, za który nadpłata będzie nam przysługiwała, ale i jej wysokość.
Co ważne, to sam urząd skarbowy, zwracając nadpłacony podatek, powinien oddać pieniądze wraz z odsetkami. Jeśli tego nie zrobi (np. po wysokości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta