Warto zbadać sprawozdanie, a opłatę zaliczyć do kosztów
Audyt przeprowadzony przez biegłego rewidenta – nawet gdy nie jest obowiązkowy – zwiększa wiarygodność firmy i daje cenne informacje udziałowcowi. Dlatego wydatki można zaliczyć do kosztów
Ustawa o rachunkowości wymienia podmioty, które są zobowiązane do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego. Nie ma wątpliwości, że opłatę dla biegłego rewidenta mogą zaliczyć do kosztów. Czy będzie to możliwe także wtedy, gdy audyt jest nieobowiązkowy? Tak, gdyż spółka nie robi go przecież bez potrzeby.
Fiskus się zgadza
Ministerstwo Finansów już w interpretacji z 26 kwietnia 2002 r. (PB3-8214-99/WK/02) stwierdziło: „Wydatki poniesione na badanie sprawozdania finansowego, zarówno o charakterze obligatoryjnym, jak i prowadzonego na podstawie decyzji organów jednostki, która nie ma ustawowego obowiązku poddawania badaniu jej rocznych sprawozdań finansowych – w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o CIT zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich faktycznego poniesienia”.
Potwierdzają to też ostatnie interpretacje. Spójrzmy na sprawę rozpatrywaną przez Izbę Skarbową w Warszawie (interpretacja z 17 lipca 2009 r., IPPB3/423-204/09-3/JG). Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej. Sporządziła sprawozdanie finansowe według polskich i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta