Rzeźbiarz i jego Marszałek
W latach 90. dyrektor Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. Autor m.in. „Kalendarium życia Józefa Piłsudskiego” (wspólnie z Wacławem Jędrzejewiczem) oraz albumu „Józef Piłsudski”. Profesor w Instytucie Europeistyki UJ
2 września 1939 roku, gdy na Warszawę spadały bomby Luftwaffe, na nowojorskiej Wystawie Światowej świętowano Dzień Polski. Podniosłe przemówienie wygłosił burmistrz Fiorello LaGuardia, obecni byli przedstawiciele Kongresu, polski ambasador, liczne media i podniecona wieściami z Europy publiczność. Polski pawilon znalazł się w centrum zainteresowania Ameryki. Widziała go spora część z 44 milionów osób, które przewinęły się przez wystawę.
Pawilon wyróżniały dwie rzeźby Stanisława Ostrowskiego (1879 – 1947): pierwsza stała przed wejściem i przedstawiała króla Władysława Jagiełłę, druga, na honorowym miejscu wewnątrz pawilonu, ukazywała Józefa Piłsudskiego.
Piłsudski Ostrowskiego był nieformalnym ojcem chrzestnym ekspozycji, a Jagiełło nawiązaniem do polityki unii i federacji z Litwą. Poza tym zgromadzono przykłady sztuki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta