Zbrojownia tamtych lat - Strzelcy – ochotnicy habsburskiej monarchii
Monarchia habsburska okazywała stosunkowo duży liberalizm, zwłaszcza wobec grup społecznych uznawanych za najbardziej lojalne. Znalazło to wyraz w możliwości zrzeszania się w ochotnicze stowarzyszenia strzeleckie.
Szczególnie długą tradycją mogli się poszczycić górale z Tyrolu i Voralbergu, którzy dowiedli swego oddania choćby podczas wojen z Napoleonem. Członkowie drużyn strzeleckich, które funkcjonowały zarówno na wsiach, jak i w miastach, przechodzili regularne ćwiczenia i mieli prawo do trzymania broni w domu.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Wiedniu wydawało pozwolenie na założenie takich ochotniczych stowarzyszeń wojskowych dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii władz krajowych. Dzięki temu, z chwilą wybuchu wojny, regularna armia mogła zostać szybko zasilona przeszkolonymi kadrami. Ci, których z racji wieku nie obejmował obowiązek mobilizacyjny, utworzyli tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta