Warszawiaka portret własny
Mieszkaniec stolicy zarabia już prawie 5 tys. zł, nadal kupuje mieszkania, choć troszkę mniejsze, a w sklepie taniej płaci za śmietanę, szynkę i jajka. Gdzie ten kryzys? – pytają nawet statystycy. W telewizji i wśród starej miejskiej biedy – odpowiadają socjologowie
Przeciętny warszawiak to czterdziestolatek i w zdecydowanej większości człowiek w wieku produkcyjnym, dodatkowo mający zatrudnienie.
Najwięcej mieszkańców stolicy pracuje w handlu i transporcie, chętnie naprawiamy cudze auta albo zajmujemy się działalnością naukową.
W tych dziedzinach odnotowano w ciągu roku prawie dwuprocentowy wzrost zatrudnienia. W ciągu ostatniego miesiąca najwięcej warszawiaków znalazło pracę w administracji (wzrost o 2 proc.) i gastronomii (o 1,5 proc. więcej).
Są jednak dziedziny, gdzie o pracę w ostatnim roku było w stolicy trudniej. O 10 proc. spadło zatrudnienie w leśnictwie i rolnictwie, o ponad 5 proc. w przemyśle, po kilka procent w budownictwie, rozrywce i gastronomii.
Na koniec lipca stopa bezrobocia w stolicy była wyższa o 10 proc. niż przed rokiem, ale już tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta