Dywidenda ze spółki komadytowo-akcyjnej rozliczana tak jak zyski przedsiębiorcy
Trudno się zgodzić z poglądem, że dywidenda wypłacona akcjonariuszowi spółki komandytowo-akcyjnej jest przychodem z kapitałów pieniężnych. Więcej argumentów przemawia za tym, że powinna być opodatkowana tak jak przychody z działalności gospodarczej
W DOBREJ FIRMIE z 10 sierpnia 2009 r. w artykule „Jaki podatek od dywidendy ma zapłacić wspólnik spółki komandytowo-akcyjnej” Beata Hudziak przekonywała, że dywidenda uzyskiwana przez akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej stanowi przychód z kapitałów pieniężnych. Naszym zdaniem takie stanowisko, poza wykładnią celowościową, nie ma podstaw w przepisach.
Wykładnia literalna
Przypomnijmy, że na poparcie poglądu, że dywidenda wypłacana przez spółkę komandytowo-akcyjną jest przychodem z kapitałów pieniężnych, przywoływane są dwa argumenty. Pierwszy to wykładnia literalna. Wskazuje się, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT przychodami z kapitałów pieniężnych są dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni. Podobnie art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT mówi, że zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19 proc. pobiera się od przychodów (dochodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Z konstrukcji tych przepisów wywodzi się, że ustawodawca wymienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta