Zatrudniony musi zaakceptować
Fundujemy pracownikom posiłki, które spożywają w stołówce znajdującej się w budynku naszego przedsiębiorstwa. Zwolnione z podatku są posiłki profilaktyczne przysługujące pracownikom pracującym w warunkach uciążliwych. Czy to oznacza, że żadne inne posiłki serwowane przez pracodawcę nie mogą podlegać zwolnieniu? Nie ewidencjonujemy wydawanych obiadów i nie są one w żaden sposób przypisane do pracownika. Nie jesteśmy więc w stanie określić, czy dany pracownik spożył posiłek i ile zjadł. Czy w takiej sytuacji też musimy naliczać przychód zatrudnionym?
Urzędy konsekwentnie twierdzą, że zwolnienie podatkowe przysługuje tylko wtedy, gdy obowiązek wydawania posiłków wynika z przepisów. Dotyczy to jedynie pracowników pracujących w warunkach szkodliwych. Tak wynika z ustawy o PIT.
Pojawia się jednak pytanie: czy i w którym momencie powstaje przychód u pracowników, jeśli posiłki są wydawane w sposób opisany w pytaniu? Czyli wtedy, gdy pracodawca nie prowadzi ewidencji spożywanych posiłków przez poszczególnych pracowników, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta