Komórki skóry leczą cukrzycę
Nowa nadzieja dla diabetyków. Naukowcy wyhodowali ze skóry ludzi komórki produkujące insulinę
Sukces jest dziełem specjalistów z Harvard Stem Cell Institute. Udało im się przerobić komórki skóry pobrane od pacjentów z cukrzycą typu I na komórki beta trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny. Etapem pośrednim były komórki macierzyste, które można zamienić w niemal dowolną tkankę naszego ciała. Wcześniej podobne eksperymenty robiono wyłącznie z komórkami zwierząt.
Szczęście naukowców z zespołu Douglasa Meltona jest podwójne. Po pierwsze, skorzystali ze stosunkowo nowej techniki zmieniania dorosłych komórek w macierzyste. Do niedawna korzystano z tkanek pobieranych z ludzkich zarodków. Dlatego podobne doświadczenia budziły sprzeciw etyczny. Ten problem już udało się naukowcom rozwiązać. Po drugie, z powodzeniem wyhodowali z nich komórki beta. Takie same jak te, których brakuje pacjentom cierpiącym na cukrzycę typu I. O sprawie informuje magazyn „PNAS”.
Zwierzęta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta