Pan na Wykusie
Przed więzienie na przedmieściach Pińska podjeżdża opel na niemieckich, policyjnych numerach. Zapada zimowy zmierzch. Z samochodu wysiada oficer w mundurze SS i żąda otwarcia bramy.
Opel wjeżdża na więzienne podwórze. Ale ukraiński strażnik, widząc dwóch wysiadających z auta dziwnie ubranych cywilów, sięga po karabin. Zanim zdąży go wycelować, dosięga go kula z colta. Podejrzany cywil z ciemnymi zrastającymi się brwiami, w wielkiej lisiej czapie, to porucznik Jan Piwnik „Ponury”, a rolę esesmana gra podchorąży AK Zbigniew Sulima.
Jednocześnie z nimi na teren więzienia przedostają się, zarzucając sznurowe drabinki na 5-metrowy płot zwieńczony drutem kolczastym, grupy „Czarki” i „Kawy”. W parę minut później – jest kwadrans po piątej po południu 18 stycznia 1942 roku – żołnierze „Ponurego” wdzierają się do więziennych cel. Dowódca akcji chwyta w objęcia wychudzonego olbrzyma ze złamaną nogą. To Alfred Paczkowski „Wania”, aresztowany dwa miesiące wcześniej dowódca III odcinka „Wachlarza”. Wraz z nim wolność odzyskuje dwóch jego żołnierzy, „Ryś” i „Azor”, i kilkudziesięciu innych więźniów.
Odbicie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta