Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Okazyjne usługi to nie działalność

19 września 2009 | Prawo | Przemysław Wojtasik

Aby stać się dla fiskusa przedsiębiorcą, nie musisz się rejestrować w urzędzie. Wystarczy, że działasz w sposób ciągły, zorganizowany i chcesz na tym zarobić

Wszystko zależy od okoliczności. Nie jest przedsiębiorcą snowboardzista, który sprzedał swoją używaną deskę w Internecie. Gdyby jednak kupił większą ilość nowego sprzętu i zbył go z zyskiem, fiskus może uznać go za handlowca. Na to, że prowadzimy firmę, może też wskazywać np. regularna współpraca z tymi samymi kontrahentami, reklamowanie się, specjalne pomieszczenie.

– Im lepiej podatnik jest przygotowany do wykonywania czegoś w sposób powtarzalny, tym większe prawdopodobieństwo, że urząd uzna go za przedsiębiorcę – mówi Adam Bartosiewicz, doktor nauk prawnych, współautor komentarza do ustawy o PIT. – Ważne jest więc, czy inwestuje w warsztat pracy: kupuje nowe narzędzia, usprawnia procedury, jednym słowem – tworzy infrastrukturę.

Cztery umowy rocznie

Nie ma jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8426

Spis treści
Zamów abonament