O zasiłku decyduje dochód
W zeszłym roku nie otrzymałam zasiłku rodzinnego, bo podjęłam pracę i mój dochód się powiększył. Jednak w tym roku od lipca jestem na zasiłku dla bezrobotnych.
Mam dwoje dzieci, w tym jedno 17-letnie z orzeczeniem o niepełnosprawności na stałe. Czy w takim razie dotyczy mnie dochód na osobę w rodzinie w podstawowej czy w podwyższonej wysokości? – pyta czytelniczka.
Podczas ustalania prawa do zasiłku rodzinnego podwyższony dochód, czyli wynoszący obecnie 583 zł, przyjmuje się wówczas, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności (chodzi o potomka do lat 16) lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności (w wypadku starszych).
Podwyższone kryterium dochodowe będzie więc w opisanej sytuacji stosowane, gdy 17-letnie dziecko ma orzeczony umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności. Jeśli byłby to lekki stopień, to gmina przyjmie mniej korzystne kryterium – 504 zł na osobę w rodzinie.
Tak wynika z art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.).