Wspólnotowy precedens w cieniu tragedii
Przestrzeganie prawa do rzetelnego procesu stanowi zasadę fundamentalną, która musi być respektowana nawet w razie braku stosownych przepisów regulujących dane postępowanie – pisze adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego
W czwartek, 22 października, do polskiej opinii publicznej dotarła informacja o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w Niemczech i na terenie Francji. 74-letni obywatel niemiecki Dieter Krombach został porwany, pobity i przewieziony do Francji. Wcześniej, w niedzielę nad ranem, po anonimowym telefonie krwawiącego i ciężko rannego Krombacha znalazła policja. Został porzucony pod budynkiem sądu w alzackim Mulhouse.
Jak się okazało, porwanie zlecił 72-letni Francuz Andre Bamberski, który twierdzi, że w ten sposób po 27 latach wymierzył sprawiedliwość na domniemanym gwałcicielu i mordercy swojej córki.
W 1982 r. 15-letnia Kalinka Bamberski została znaleziona martwa w domu znanego kardiologa Dietera Krombacha, z którym związała się jej matka. Bamberski twierdził, że za śmierć dziewczynki odpowiada lekarz. Na jej ciele znaleziono ślady po nakłuciach, ale zrezygnowano z sekcji zwłok. Niemiecka prokuratora nie odnalazła niczego podejrzanego w śmierci dziewczyny.
We Francji i Niemczech
W 1985 r. Bamberski doprowadził do ekshumacji ciała córki. Francuscy patolodzy potwierdzili jego podejrzenia: dziewczynka faktycznie została zgwałcona. Bezpośrednią przyczyną śmierci był zastrzyk ze środkami usypiającymi. Mimo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta