Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólnotowy precedens w cieniu tragedii

31 października 2009 | Prawo | Tomasz Tadeusz Koncewicz
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Przestrzeganie prawa do rzetelnego procesu stanowi zasadę fundamentalną, która musi być respektowana nawet w razie braku stosownych przepisów regulujących dane postępowanie – pisze adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego

W czwartek, 22 października, do polskiej opinii publicznej dotarła informacja o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w Niemczech i na terenie Francji. 74-letni obywatel niemiecki Dieter Krombach został porwany, pobity i przewieziony do Francji. Wcześniej, w niedzielę nad ranem, po anonimowym telefonie krwawiącego i ciężko rannego Krombacha znalazła policja. Został porzucony pod budynkiem sądu w alzackim Mulhouse.

Jak się okazało, porwanie zlecił 72-letni Francuz Andre Bamberski, który twierdzi, że w ten sposób po 27 latach wymierzył sprawiedliwość na domniemanym gwałcicielu i mordercy swojej córki.

W 1982 r. 15-letnia Kalinka Bamberski została znaleziona martwa w domu znanego kardiologa Dietera Krombacha, z którym związała się jej matka. Bamberski twierdził, że za śmierć dziewczynki odpowiada lekarz. Na jej ciele znaleziono ślady po nakłuciach, ale zrezygnowano z sekcji zwłok. Niemiecka prokuratora nie odnalazła niczego podejrzanego w śmierci dziewczyny.

We Francji i Niemczech

W 1985 r. Bamberski doprowadził do ekshumacji ciała córki. Francuscy patolodzy potwierdzili jego podejrzenia: dziewczynka faktycznie została zgwałcona. Bezpośrednią przyczyną śmierci był zastrzyk ze środkami usypiającymi. Mimo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8462

Spis treści
Zamów abonament