Gdy rezygnujesz z przedsięwzięcia, fiskus każe korygować rozliczenia
Podatnicy mają problemy z odliczeniem VAT naliczonego od zakupów realizowanych na poczet zaniechanej inwestycji, które były dokonywane jeszcze przed podjęciem decyzji o zaprzestaniu jej realizacji
W świetle ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony. Powstaje jednak pytanie, jak traktować prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z kosztami zaniechanych inwestycji? Wątpliwość dotyczy tego, czy w tym przypadku istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego.
Fiskus nie ma wątpliwości
Analiza stanowisk, jakie zajmują w tej kwestii organy podatkowe, zdaje się nie pozostawiać wątpliwości. W ocenie organów w sytuacji zaniechania realizacji inwestycji podatnik powinien dokonać korekty odliczonego już podatku naliczonego. Przykładem takiej wykładni jest interpretacja ministra finansów działającego za pośrednictwem Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 lutego 2009 r. (ITPP1/443-1097/08/MN), gdzie stwierdził, że „spółka, ponosząc wydatki na zakup towarów i usług związanych z inwestycją, służącą w zamiarze działalności opodatkowanej, zobowiązana jest, w myśl art. 91 ust. 7 i 8 ustawy o VAT, do skorygowania odliczonego uprzednio podatku naliczonego związanego z tą inwestycją jednorazowo w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym podjęto decyzję o jej zaniechaniu”.
Przy wstrzymaniu skutki będą inne
W ocenie organu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta