Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pozorna likwidacja stanowiska pracy nie uzasadnia wypowiedzenia

04 listopada 2009 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik

Taka redukcja pozwoli na zakończenie współpracy jedynie, gdy jest rzeczywista. W przeciwnym razie zwolniony może skutecznie dochodzić przed sądem przywrócenia do pracy lub zasądzenia odszkodowania

Zasadą jest, że likwidacja stanowiska pracy w ramach rzeczywistych zmian organizacyjnych uzasadnia wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, a decyzje co do przydatności i celowości utrzymywania danego stanowiska mieszczą się w uprawnieniach pracodawcy i nie podlegają ocenie sądów pracy. Tak też wskazywano w wyroku Sądu Najwyższego z 23 maja 1997 r.( I PKN 176/97).

Sąd pracy nie jest przy tym uprawniony do badania celowości i zasadności zmiany struktury organizacyjnej zakładu (wyrok Sądu Najwyższego z 27 listopada 1997 r., I PKN 401/97).

Fikcyjne działanie

Sąd pracy może jednak badać i oceniać, czy likwidacja stanowiska pracy jest autentyczna, czy też ma charakter pozorny (fikcyjny), służący jedynie uzasadnieniu rozwiązania umowy o pracę z konkretnym pracownikiem. Nierzadko bowiem się zdarza, że firmy chcąc pozbyć się niewygodnego pracownika, dokonują pozornych zmian struktury organizacyjnej i pozornej likwidacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8465

Spis treści
Zamów abonament