Kiedy coś trzeszczy w telefonie
Zrezygnowanie z podsłuchów byłoby szaleństwem. Są one bowiem najefektywniejszą i najtańszą formą kontrolowania środowisk zajmujących się przemytem ludzi, handlem bronią, przestępczością zorganizowaną – twierdzi były funkcjonariusz UOP
Przypadki, w których możemy zakładać podsłuchy, są ściśle określone zarówno przez kodeks postępowania karnego, jak i przez tzw. ustawy branżowe, czyli ustawy o konkretnych służbach. W nich są wyliczone wszystkie przestępstwa kryminalne i wymierzone przeciwko państwu, w przypadku których można zastosować podsłuch wyłącznie za zgodą sądu. To jest wąsko określony katalog przestępstw. Nie widzę szczególnych powodów do tego, żeby uważać, iż podsłuchy w Polsce są używane w większym stopniu niż w innych państwach demokratycznych.
Zarówno przy prywatyzacji stoczni, jak i przy ustawie hazardowej użycie podsłuchów było uzasadnione
Fachowe podsłuchy
W Stanach Zjednoczonych służb upoważnionych do zakładania podsłuchów jest dużo więcej. Istnieje osobna służba od narkotyków, osobna od alkoholu, tytoniu, broni... One wszystkie mają uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze i nikt nie ma wątpliwości, czy jest ich za dużo czy za mało. A jeśli już są jakieś wątpliwości, to nie są formułowane w sposób tak drastyczny jak w Polsce.
Natomiast to, ile w Polsce jest służb, nie ma żadnego znaczenia, bo dobrze działające służby, to służby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta