O emisji decyduje rada gminy
Samorządy mogą finansować inwestycje korzystając z pożyczek czy kredytów. Rozwiązaniem jest również emisja obligacji, a ciekawym rodzajem tych papierów wartościowych są obligacje przychodowe
Dlaczego ten instrument finansowy może się okazać atrakcyjny dla gmin, powiatów czy województw samorządowych? Przede wszystkim ze względu na to, że pozwalają one ograniczyć odpowiedzialność emitenta – jednostki samorządu terytorialnego – do wysokości przychodów, jakie przyniesie finansowana w ten sposób inwestycja.
Takiego luksusu nie zapewniają pozostałe rodzaje dłużnych papierów wartościowych. W przypadku bowiem emisji obligacji innego rodzaju gmina (powiat, województwo) odpowiada za wynikające z nich zobowiązania całym swoim majątkiem. Jednocześnie ta cecha obligacji przychodowych powoduje, że nie nadają się one do finansowania deficytu budżetowego. Można je zastosować jedynie jako środek pozyskania funduszy na inwestycje infrastrukturalne, które w przyszłości będą przynosić określone dochody.
Gwarancje dla inwestorów
Obligacje przychodowe to również korzyść dla inwestora. Jak bowiem wynika z art. 23a ust. 1 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 120, poz. 1300 ze zm.), papiery te mogą przyznawać obligatariuszowi prawo do zaspokojenia roszczeń z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami gminy z całości albo części majątku przedsięwzięcia, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta