Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Groźba chaosu w systemie władzy sądowniczej

04 listopada 2009 | Prawo | MICHAŁ KOCUR Filip Kijowski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Projektowana zmiana przepisów kodeksu postępowania cywilnego dotyczących skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia jest sprzeczna z konstytucją – twierdzą radca prawny i aplikant radcowski w kancelarii Woźniak Kocur w Warszawie

Przepis art. 4171 § 2 kodeksu cywilnego stanowi, że jeśli wydanie prawomocnego orzeczenia wyrządziło szkodę, to jej naprawienia można żądać po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu jego niezgodności z prawem. Takim właściwym postępowaniem jest w szczególności uregulowane w kodeksie postępowania cywilnego postępowanie ze skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Tego rodzaju skarga nie jest środkiem prawnym zmierzającym do zmiany lub uchylenia wadliwego orzeczenia, lecz jedynie do uzyskania orzeczenia stwierdzającego niezgodność zaskarżonego orzeczenia z prawem (prejudykatu). Dopiero ten prejudykat stanowi podstawę do wniesienia odrębnego powództwa przeciwko Skarbowi Państwa o naprawienie szkody wyrządzonej przez wydanie niezgodnego z prawem orzeczenia.

Zgodnie z pierwotnym brzmieniem art. 4241 k.p.c. skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem przysługiwała od prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie w sprawie. Uregulowanie to zakwestionował Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 1 kwietnia 2008 roku (SK 77/06), stwierdzając, że art. 4241 § 1 i 2 k.p.c., w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8465

Spis treści
Zamów abonament