Jak wpisać swoją własność i hipotekę
Kupujący działkę lub mieszkanie musi załatwić formalności związane z księgą wieczystą. Nie jest to trudne, a i koszty nie przerażają
Chcesz sprzedać lokal albo go kupić? Musisz złożyć wizytę w wydziale wieczystoksięgowym sądu i wystąpić o odpis z księgi wieczystej. Dzięki temu dowiesz się, jaki jest stan prawny nieruchomości i czy sprzedający jest faktycznie jej właścicielem.
Decyduje data wpływu
Księga wieczysta to nic innego jak urzędowy rejestr dotyczący nieruchomości. Określa jej stan prawny. Prowadzą ten rejestr wydziały wieczystoksięgowe sądów rejonowych. Najczęściej załatwiane w nich sprawy to: zakładanie nowych ksiąg wieczystych, wpisy i wykreślanie praw do nieruchomości oraz odpisy.
Pamiętaj! Decydujące znaczenie ma miejsce położenia nieruchomości. Oznacza to, że formalności wieczystoksięgowe załatwia się w sądzie rejonowym właściwym dla jej położenia. Jeżeli nieruchomość ma założoną elektroniczną księgę, to można złożyć wizytę w innym sądzie, ale w ten sposób można uzyskać tylko odpis. Mieszkaniec Krakowa nie założy więc księgi dla nieruchomości w Warszawie, musi przyjechać do stolicy lub wysłać wniosek i dokumenty pocztą.
Sądy nie mają określonych w przepisach terminów na załatwienie sprawy, decydujące znaczenie ma więc data wpływu wniosku. W wyjątkowych sytuacjach można się zwrócić do sądu o przyspieszenie np. wpisu hipoteki. Sąd się zgodzi, gdy np. samotna matka straciła pracę i ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z ubezpieczeniem kredytu (potrzebne jest do czasu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta