Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Absolwent rozpocznie pracę nawet w wigilię trzydziestych urodzin

04 listopada 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Z osobą, która ukończyła szkołę czy uczelnię i chce zdobyć doświadczenie zawodowe, firma może podpisać umowę. Musi jednak pamiętać o ograniczeniach dotyczących praktykanta, w tym tych odnoszących się do jego wieku

Od ponad dwóch miesięcy obowiązują przepisy ustawy z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (DzU nr 127, poz. 1052). Regulacja ta określa zasady przyjmowania na staż absolwentów szkół. Praktyki absolwenckie stworzono jako alternatywę dla instytucji stażu przewidzianego w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.), chcąc polepszyć sytuację młodych ludzi na rynku pracy. Praktyka ma ułatwić absolwentom uzyskiwanie doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.

Kto może zostać praktykantem?

Będzie to osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum. Tak wynika z art. 2 ust. 1 ustawy o praktykach absolwenckich.

Nie tylko polska szkoła

W praktyce zatem możliwość odbywania takiego stażu nie jest ograniczona rodzajem ukończonej szkoły. Ważne, by był to absolwent przynajmniej gimnazjum. Może zatem być to także ten, kto ukończył szkołę ponadgimnazjalną, np. liceum ogólnokształcące, technikum czy szkołę zawodową, ale i ten, kto ma w ręku dyplom ukończenia uczelni wyższej.

A co z osobami, które edukację odbywały za granicą? One również mogą liczyć na praktyki, o ile posiadają świadectwo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8465

Spis treści
Zamów abonament