Fiskus musi wyjaśnić powody swojej decyzji
Mimo że w postępowaniu podatkowym obowiązuje zasada swobodnej oceny dowodów, to fiskus obowiązany jest w uzasadnieniu decyzji wskazać, dlaczego niektóre z nich uznał za wiarygodne, a inne odrzucił
Na organach podatkowych spoczywa obowiązek ustalenia prawdy materialnej. Realizując tę zasadę, urzędnicy mogą swobodnie oceniać wiarygodność dowodów zgromadzonych w toku postępowania.
Czasami odmawiają przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków wskazanych przez podatnika, twierdząc, że byłyby on niewiarygodny.
PrzykładW toku kontroli organ podatkowy zakwestionował faktury dokumentujące transakcje handlowe.
W wyniku analizy wpływów środków pieniężnych na konto firmy kontrolujący stwierdzili, że w niektórych transakcjach powstała nadwyżka płatności nad wartością faktur sprzedaży, a w odniesieniu do pewnych kontrahentów
– nadwyżka wartości faktur nad wpłatami.
W konsekwencji uznano zaewidencjonowane przez podatnika po stronie zakupów i sprzedaży transakcje za pozorne. Firma oskarżona została o zaniżenie przychodów, zawyżenie kosztów oraz nieopodatkowane przekazywanie środków pieniężnych.
Urząd skarbowy odmówił przesłuchania osoby odpowiedzialnej (w okresie objętym kontrolą) za sporne transakcje, twierdząc że dowód ten nie wniesie nic nowego do sprawy.
W tym wypadku sąd wskazał na sprzeczność w argumentacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta