Szkołą trzeba umieć zarządząć
Kandydata na dyrektora wyłania się w konkursie. Może nim zostać nauczyciel mianowany lub dyplomowany, a także osoba niebędąca nim. Ale wtedy konieczna jest opinia kuratora
Stanowisko dyrektora powierza organ prowadzący szkołę kandydatowi wyłonionemu w drodze konkursu. Artykuł 36a ust. 2 stanowi, że osobie, która konkurs wygrała, nie można odmówić powierzenia tego stanowiska.
Skład komisji
W celu przeprowadzenia konkursu organ prowadzący powołuje komisję. W jej skład wchodzi trzech przedstawicieli organu prowadzącego, dwóch przedstawicieli organu sprawującego nadzór pedagogiczny oraz po jednym przedstawicielu rady pedagogicznej, rady rodziców i zakładowej organizacji związkowej. Ostatni z wymienionych członków komisji nie może być jednak zatrudniony w szkole, której konkurs dotyczy.
W konkursie mogą startować przede wszystkim nauczyciele. Ale, jak wynika z treści ustępu 2 art. 26 ustawy o systemie oświaty, nie tylko. Przewiduje on bowiem, że stanowisko dyrektora można również obsadzić osobą, która nie jest nauczycielem. W takiej sytuacji konieczne jest zasięgnięcie opinii właściwego organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą.
Należy również pamiętać, że dyrektor, który nauczycielem nie jest, nie może sprawować nadzoru pedagogicznego w szkole. W konsekwencji kompetencje z tym związane wykonuje inny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta