Najpierw odwołanie, potem sprzeciw do sądu
Możemy kwestionować podwyżkę opłaty rocznej, występując do samorządowego kolegium odwoławczego, a następnie do sądu
Pouczenie o sposobie kwestionowania podwyżki musi znaleźć się w piśmie zwierającym wypowiedzenie dotychczasowej opłaty za użytkowanie wieczyste.
Na złożenie odwołania do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO) użytkownik wieczysty ma 30 dni, licząc od dnia doręczenia mu wypowiedzenia. Wnosi się je do SKO właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości.
Uwaga! Jeżeli nie wystąpimy do SKO, oznacza to, że godzimy się na podwyżkę.
Wniosek opłacony i uzasadniony
Odwołanie ma formę wniosku o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości. Wniosek składa się w dwóch egzemplarzach przeciwko organowi reprezentującemu właściciela (staroście, gdy chodzi o nieruchomość Skarbu Państwa, a wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi – w wypadku nieruchomości należących do gminy). Warto jednak sporządzić jeszcze jeden egzemplarz odwołania i poprosić o poświadczenie na nim jego złożenia i daty....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta