Kupując na rynku wtórnym, zapłacisz PCC
Planując zakup nieruchomości czy prawa do mieszkania spółdzielczego, musimy liczyć się także z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych
Wynosi on 2 proc. wartości przedmiotu sprzedaży.
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) ciąży wyłącznie na nabywcy – kupującym. Tylko od niego też fiskus może żądać jego zapłaty, tylko do niego może się zwrócić o podwyższenie wartości kupionej nieruchomości czy prawa spółdzielczego, jeśli uzna, że wartość ta została zaniżona i przez to także za niski był podatek.
Kiedy nie płacimy
Co ważne, PCC nas nie obciąża, jeśli sprzedający z racji tej transakcji musi zapłacić VAT. Tak więc PCC od sprzedaży jest wyłączony, jeśli kupujemy nowe mieszkanie od dewelopera albo od spółdzielni mieszkaniowej, bo płacimy za nie cenę z VAT. PCC należy się, jeśli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, bez związku z działalnością gospodarczą poprzedniego właściciela.
PCC w ogóle nie obejmuje m.in. umowy sprzedaży w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami. Dlatego nie zapłacimy PCC, np. jeśli na podstawie ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami kupujemy od gminy mieszkanie dotychczas od niej wynajmowane.
Nie podlegają PCC umowy sprzedaży lub zamiany nieruchomości albo prawa użytkowania wieczystego na podstawie przepisów o ochronie i kształtowaniu środowiska, zawierane ze względu na ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości na podstawie przepisów o ochronie środowiska. To samo dotyczy sprzedaży rzeczy w postępowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta