Transfer zakładu z pracownikami wymusza zmianę rozliczającego się z fiskusem i ZUS
Przejmujący załogę od innej firmy zgłasza ją na nowo do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, a do końca lutego wystawia roczną informację o dochodach i potrąconych od nich zaliczkach. Przekazujący też ma swoje zadania do wykonania
Przejście zakładu pracy (tzw. transfer) to proces długotrwały i dość stresujący zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Wbrew pozorom tym ostatnim transfer przysparza wielu dodatkowych obowiązków podatkowych i ubezpieczeniowych.
Nad nimi m.in. zastanawia się nasza czytelniczka. Jest kadrową w 100-osobowej firmie, która przechodzi w ręce nowego właściciela. Wyjątek dotyczy jednego działu, który zostanie całkowicie zlikwidowany. Na skutek tego dziesięć osób straci pracę.
Czytelniczka pyta, kto i kiedy wystawi tym pracownikom PIT-11: dotychczasowy szef z chwilą rozwiązania umowy o pracę czy nowy właściciel do końca lutego?
Ma też wątpliwości związane z rozliczeniami wobec ZUS. Nie wie, czy trzeba go informować o transferze. Chce również wiedzieć, czy po tym, gdy do niego dojdzie, wolno zmodyfikować obowiązujący przejmowanych pracowników system wynagrodzeń.
Zanim przedstawimy wyjaśnienia wszystkich tych zagadnień, przypomnijmy sobie podstawowe zasady dotyczące przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę.
Na czym polega…
W ramach transferu nowy szef przejmuje inną firmę w całości lub w części, stając się właścicielem lub współwłaścicielem jej majątku oraz następcą w stosunkach pracy zatrudnianych przez nią pracowników. Tak stanowi art. 231 k.p.
Większość z nas przejście...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta