Działacze mogą wiele zdziałać dla pracowników
Pracodawca musi współpracować z istniejącymi w firmie organizacjami zawodowymi. I obowiązek ten dotyczy zarówno spraw zbiorowych, np. ustalania regulaminu pracy czy regulaminu wynagradzania, jak i indywidualnych
Pracodawca ma więc konsultować ze związkiem indywidualne decyzje wobec pracownika, jeśli podwładny jest w syndykacie albo jako niezrzeszony zgodził się na to, aby organizacja reprezentowała jego interesy. W obu wypadkach zakres jego ochrony jest jednakowy.
Zapytaj o członków
Tam, gdzie wymagana jest współpraca w sprawach indywidualnych, pracodawca musi wiedzieć, kto jest pod opieką związków.
Dlatego art. 30 ust. 21 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.) nakazuje mu zwrócić się do zakładowych organizacji z prośbą o udzielenie informacji o korzystających z ich ochrony. Jeżeli związek w ciągu pięciu dni nie poda takiej listy, szef nie musi współdziałać w sprawach tych osób.
Gdy pracownikowi zależy na tym, aby decyzję o jego zwolnieniu skonsultowano z organizacją, do której należy, powinien przy tym współdziałać z pracodawcą. Ma go więc poinformować o przynależności związkowej (wyrok Sądu Najwyższego z 22 czerwca 2004 r., II PK 2/04).
Obowiązek konsultacji dotyczy m.in. wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy, rozwiązania bez wypowiedzenia oraz nałożenia na pracownika kary porządkowej.
Konsultacja przy wypowiedzeniu
Gdy pracodawca wie już, który związek reprezentuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta