Za wakacje rozpoczęte w ubiegłym roku stare świadczenie urlopowe
Pracownik wziął urlop wypoczynkowy od 28 grudnia 2009 r. do 15 stycznia 2010 r. Po powrocie zwrócił się o świadczenie urlopowe. Firma wypłaca je w wysokości ustawowych odpisów. Ile uiścić zatrudnionemu, skoro wypoczynek przypada na przełomie roku, według odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych z poprzedniego roku czy z bieżącego?
W tej sytuacji przysługuje świadczenie urlopowe obliczone na podstawie odpisów na zfśs obowiązujących w 2009 r.
Dlatego że świadczenie to pracodawca ma obowiązek uregulować raz w roku podwładnemu wybierającemu się na wypoczynek obejmujący przynajmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych, najpóźniej ostatniego dnia pracy przed rozpoczęciem urlopu.
Co więcej zakład musi to zrobić niejako z urzędu, a nie dopiero na wezwanie zatrudnionego. Wynika tak z art. 3 ust. 5 i 5a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).
Opisany pracownik, jeśli jest zatrudniony na pełnym etacie i w normalnych warunkach, powinien był zatem otrzymać 24 grudnia (jeśli pracował w święta albo niedzielę, to ostatniego dnia roboczego dla niego przed rozpoczęciem urlopu) 1000,04 zł świadczenia urlopowego.
Przypominamy, że jest ono proporcjonalne do wymiaru czasu pracy, co potwierdza art. 3 ust. 4 ustawy o zfśs..