Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracujący emeryt mniej kosztuje

03 lutego 2010 | Dobra firma | Izabela Nowacka

Nie odprowadzasz należności na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jeśli przyjmiesz do pracy kobietę, która skończyła 55 lat lub mężczyznę po sześćdziesiątce. I to bez względu na wymiar zaoferowanego etatu

– Czy naliczać składki na Fundusz Pracy i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od umowy o pracę z emerytem lub rencistą zatrudnionym na pół etatu? – pyta czytelnik.

Jeżeli pracownikiem jest osoba, która ukończyła 55 lat – kobieta, lub 60 lat – mężczyzna, to nie należy dokonywać wpłat ani na Fundusz Pracy (FP), ani Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

Takie zwolnienie przewiduje art. 104b ust. 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm., dalej ustawa o promocji zatrudnienia).

Jeśli pracodawca ma prawo zastosować zwolnienie ze składek na FP i FGŚP ze względu na wiek pracownika, nie ma znaczenia, w jakim wymiarze czasu jest on zatrudniony.

Musi być minimalne…

Składki na FP trzeba opłacać:

- za osoby, które obowiązkowo podlegają z danego tytułu ubezpieczeniom emerytalno-rentowym (stosunek pracy jest zawsze obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń),

- gdy przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8539

Spis treści
Zamów abonament