Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korzyści i ciężary stosowne do udziałów

03 lutego 2010 | Prawo | Izabela Lewandowska

Każdy współwłaściciel ma prawo korzystać ze wspólnej własności. Jeśli czyni to w zakresie większym niż jego udział, musi rozliczyć się z pozostałymi

Współwłasność jest prawie zawsze kłopotliwa, często staje się zarzewiem niesnasek. Współwłaścicielami stajemy się zwykle w wyniku dziedziczenia, rzadziej darowizny, a jeszcze rzadziej z własnego wyboru, kupując np. z kimś z rodziny plac pod budowę wspólnego domu lub zakładu produkcyjnego. Najczęściej chodzi o współwłasność nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego.

Zasady rozliczeń

Normujące współwłasność przepisy kodeksu cywilnego (art. 195 – 221) są dość ogólne. Dają jednocześnie współwłaścicielom sporą swobodę w ułożeniu wzajemnych stosunków na zasadzie konsensusu.

Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej – wspólnego gruntu ornego, kamienicy itd. – oraz do korzystania z niej, ale tylko w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy pozostałych współwłaścicieli. Każdy z nich ma w tym sensie takie same uprawnienia, jak inni.

Każdy ma prawo do dochodów, jakie daje wspólna własność, stosownie do wielkości swoich udziałów. W takim samym stosunku współwłaściciele partycypują w wydatkach i ciężarach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8539

Spis treści
Zamów abonament